Svetová jar

Autor: Milan Barlog | 20.3.2008 o 6:12 | Karma článku: 6,91 | Prečítané:  2356x

V poslednej dobe som sa stal účastníkom viacerých sedení, na ktorých sa preberali možnosti rozvoja územia „Spišský hrad a pamiatky jeho okolia“, zapísaného v roku 1993 do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO, známeho aj ako Word Heritage. Konštatovali sme, že domáci obyvatelia zväčša význam tohto zápisu nevnímajú ako svetovú prestíž, skôr cítia obmedzenia, ktoré z podmienok zápisu vyplývajú. Mysleli si, že budú prosperovať zo záujmu zahraničných návštevníkov, ale nie sú ochotní zmeniť svoje zadubené zvyky, aby tomu naozaj tak bolo. Krajina okolo Spišského hradu predstavuje jeden neuveriteľný kontrast – svetovo ojedinelú koncentráciu prírodných hodnôt a pamiatok v jedinečnom kaleidoskope ľudskej histórie na jednej a ľudskú ľahostajnosť, obmedzenosť ba až hlúposť na druhej strane. Roky dozadu prichádzajúca jar odkrývala stopy civilizovanej spoločnosti v úchvatnom krajinnom obraze. Táto jar nemusela odkrývať nič – zima nič neprikryla a jar prevzala žezlo s nádielkou, ktorá sa od jesene nijako nezmenila. Som si vedomý toho, že imidž kazí menšina – väčšina sa však tomu ľahostajne prizerá.

Najkrajšia vyhliadka na svetovo ocenenú panorámu pri hlavnej ceste víta návštevníka kopami hnoja voľne pohodenými na nezabezpečenom hnojisku. Tento obraz predznamenáva, čo môže cezpoľný v tomto kraji očakávať.


Nie je nič jednoduchšie, ako ctiť a udržiavať poriadok. Podľa čistoty prostredia zahraniční návštevníci najskôr vnímajú kraj, do ktorého prichádzajú plní očakávania. Ak sa očakávania nenaplnia, odídu a viac sa nevrátia. Odporúčať návštevu známym by znamenalo robiť zo seba hlupáka.

Tradičný slovenský jarný zvyk sa v okolí Spišského hradu prejavuje ničením výnimočných prírodných hodnôt. V plameňoch končia európsky významné biotopy, prvé jarné živočíchy, prvé jarné kvety. Pach spáleniny a húkačky hasičských áut sú typickou jarnou štafážou. Čo si môže cudzinec v tomto čase pomyslieť o barbarských zvykoch domáceho obyvateľstva?


Dnes je prvý jarný deň, ktorým začínajú Dni ochrany prírody. Kedysi si spoločnosť aspoň tých pár dní do prvého apríla pripomínala prírodné hodnoty, ktoré robia Slovensko výnimočným minimálne v rámci Európy. Posledné roky si už nepripomíname ani to.

Foto M. Barlog

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Črtá sa druhá vlna korony. Ako ju zvládnuť? (otázky a odpovede)

V stredu stúpol počet nakazených najviac od apríla.

Hovorili mu šéf. Fico sa k Bödörovi nehlási

Norbert Bödör je prvým väzobne stíhaným oligarchom spájaným so Smerom.


Už ste čítali?