Levočská kultúra a nekultúra

Autor: Milan Barlog | 28.8.2008 o 7:21 | Karma článku: 7,24 | Prečítané:  2233x

Na dva prázdninové mesiace sa Levoča zmenila na centrum kultúry. Dni Majstra Pavla 2008 priniesli množstvo najrôznejších kultúrnych podujatí. Vyplniť šesťdesiat dní programom je naozaj pozoruhodný počin, hodný mesta, ktoré má o kultúrne vyžitie svojich obyvateľov a návštevníkov nefalšovaný záujem. Zdá sa však, že nie na všetkých snahy mesta pôsobia a tak je odvrátenou stranou levočskej kultúry nekultúrnosť niektorých jej obyvateľov.

Cestou z Levoče smerom na Poprad odbočuje z hlavnej cesty do polí nenápadná asfaltka. Roky po nej chodili známe „kukavozy“ a vozili na jej koniec odpad z levočských domácností a okolitých obcí. Skládka na Huštáku znečisťovala široké okolie, často celé dni horela a čakala na vytrvalejší dážď, tekuté odpady z nej širokým prúdom tiekli do potoka na dne údolia, vo svahu ktorého bola založená na mieste starého zemníka.

Čas odvial dobu, ktorá dovoľovala takéto vandalstvo voči životnému prostrediu, a s ňou skončila aj prevádzka nezabezpečenej skládky. No cesta ostala a s ňou aj možnosť pre nekultúrnych ľudí, ktorých ani najintenzívnejší kultúrny život mesta nezmení.


Ľudia i firmy tu naďalej vozia svoj odpad, sypú ho na okraj cesty a svah pod ňou a rozširujú tak niekdajšiu skládku do omnoho širšieho priestoru.


V pozadí je pôvodná skládka. Je zasypaná hlinou, zarastená burinou, ale jej vplyv na prostredie trvá naďalej. Nie je nijako zabezpečená, izolovaná. A ďalšie roky nelegálneho sypania odpadu v jej okolí negatívny vplyv len posilňujú.

Skládka ostro kontrastuje s romantickou historickou krajinou okolia Levoče, ktorá nesie pečať kultúry mesta, formovanej počas stáročí. Bojím sa, že dva mesiace kultúry na súčasných hlupákov nestačia.


Foto M. Barlog

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Moderná krajina

O 10 rokov môžeme byť bohatá krajina, ale životné šťastie bude klesať (rozhovor)

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

Slovan je majstrom. Zlatým Moravciam nedal šancu

Slovan potvrdil titul suverénnou výhrou.


Už ste čítali?