Exot

Autor: Milan Barlog | 7.11.2008 o 6:44 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  2426x

Ako často sa stáva, že obdivujeme u cudzích niečo celkom všedné, kým doma, rovno pod nosom, máme neuveriteľné hodnoty, zaujímavosti, zvláštnosti...

Možno sa niektorí ešte pamätáte na vlaňajší požiar v Slovenskom raji v lokalite Koč. Vyhorel tu celý svah a cez plochý hrebeň sa požiar rozšíril aj na územie Národnej prírodnej rezervácie Veľký Sokol. Požiar bol pre les zničujúci. Zhorela vrstva pôdy, prehoreli korene stromov a v tomto čase začínajú padať vyschnuté stromy, čo ďalej podporuje eróziu na beztak chudobných svahoch. Bude trvať desiatky rokov, kým sa ako-tak obnovia pôvodné prírodné pomery.

Je to neuveriteľné, ale požiar má aj pozitívny následok. Vďaka nemu som mal možnosť vidieť a nafotiť rastlinu, o ktorej výskyte laici netušia a ktorú aj odborník nájde možno len raz za život. Pakost český (Geranium bohemicum).


Zapáchajúca chlpatá rastlina s belasými kvetmi totiž potrebuje pre svoj život práve – požiar. Len teplo požiaru dokáže aktivovať semená, ktoré čakajú v pôde na svoju príležitosť desiatky rokov. Pozeráte sa na obrázky rastliny, ktorú má naozaj málokto možnosť zazrieť naživo.


Aby to bolo čo najzložitejšie, samotný požiar nestačí. Na viac zasiahnutých strmých plochách s prehorenou tenkou vrstvou pôdy zhoria aj semená pakostu.

Ale na plochom hrebeni s hlbšou pôdou, kde prehorela len horná vrstva, má tento pyrofyt na ružiach ustlané. Teplo požiaru je pre semená akurát a oheň spáli ťažko priepustnú bariéru na povrchu pôdy. Semená môžu bez problémov a bez konkurencie, ktorú druh neznáša, klíčiť.

Na ploche vydrží jeden – dva roky, kým táto nezapadá vrstvou lístia a nezarastie ďalšími druhmi, potom z lokality zmizne až do ďalšieho požiaru. Semená z päťdielneho rozpadavého súplodia sa rozprsknú do okolia, zavŕtajú do zeme a môžu ďalšie desiatky rokov čakať na novú vhodnú príležitosť. Čakajú na skazu, ktorá im prinesie život.

Odborník, ktorý ekológiu druhu pozná, vidí na čerstvom požiarisku príležitosť nájsť vzácneho príslušníka slovenskej flóry. V rovnaký čas, ako na Koči, horelo aj v Červených skalách na Galmuse a v tom istom roku v Slovenskom raji aj na Matke božej. Tohto roku sme všetky tri požiariská prehľadali, no úspešní sme boli len na tomto jednom. Pakost český kvitne koncom leta a začiatkom jesene a takto kvitla aj bohatá populácia na našej lokalite. Potom všetky rastliny spásla lesná zver a druh začal rásť nanovo. Kvitol v októbri a ešte 5. novembra, kedy vznikli tieto fotografie, bohato kvitol. Kvitnúť bude do prvých silnejších mrazov, čo vzhľadom na vývoj počasia môže byť ešte dosť dlho.


Foto M. Barlog

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Gašparov profil má znaky profesionálnej kampane, pripomína Blahu a Smer

Bývalý policajný šéf porušil pravidlá facebooku o reklame.

Dobré ráno

Dobré ráno: Smer sabotuje reformu nemocníc, ktorú sám sľúbil

Ide o najväčšiu reformu ostatných rokov.

Komentár Petra Schutza

Nositelia normalizačného víru sú tu stále

Trebárs Fico musel podpisom potvrdiť súhlas s odpudivosťou celej tejto éry.


Už ste čítali?