Posledný skaut

Autor: Milan Barlog | 24.11.2008 o 0:20 | Karma článku: 8,68 | Prečítané:  2480x

Po sídlisku behal po nociach ježko. Rozmýšľal som, čím sa živí, kde prespáva a hlavne – čo bude robiť v zime. Teraz sa ukázalo, že to možno nevie ani on sám. Na ježka som už totiž aj zabudol, keď prišla dcéra s novinou – ježko je tu stále.

Vzali sme ho na chvíľu domov a dobre nakŕmili. Sotva dochrumkal a domľaskal, zaspal spánkom spravodlivých. Hoci je to prevažne nočný živočích, celú noc strávil schúlený do klbka a ani ráno nebol o nič čulejší. Aj keď to bolo tohtoročné mláďa, evidentne bol pripravený na zimný spánok. Vonku posledné tri dni mrzlo, predstavoval som si, ako skrehnutými labkami ťapká po studenom asfalte, na sídlisku naňho striehnu najrôznejšie nebezpečenstvá.

A tak som ho vzal do normálnejšieho prostredia, kde má viac možností na úkryt aj príležitostí na zazimovanie.

Táto fotografia najlepšie vystihuje absurdnosť stavu počasia na Spiši. Čulý jež v druhej polovici novembra s kvitnúcou pastierskou kapsičkou a bielym popraškom zamrznutých zvyškov snehu.

Chvíľu stál zľaknutý, pričupený, potom sa opatrne rozcupital.

Bojazlivo sa prepletal trávou nového domova, no o chvíľu už neomylne smeroval ku kope raždia a suchého lístia pod starou čerešňou.

Novembrové slnko ešte zalievalo krajinu, no nezadržateľne sa blížila ďalšia mrazivá noc. Bol najvyšší čas uložiť sa na zimný spánok. Posledný pozdrav uplynulého leta v podobe mladého ježka sa definitívne zahrabal. Konečne môže prísť naozajstná zima.

 

Foto M. Barlog

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DNES PÍŠE MATÚŠ RITOMSKÝ

Antigény sú v tom nevinne

Antigénové testy sú užitočným nástrojom v boji s pandémiou.


Už ste čítali?