Silvestrovský výstup na Knolu v Kristových rokoch

Autor: Milan Barlog | 31.12.2008 o 19:28 | Karma článku: 7,31 | Prečítané:  2352x

Neviem, koľko ľudí v Kristových rokoch bolo dnes na vrchole Knoly, ale výstup samotný ako dlhoročné silvestrovské podujatie novoveských turistov bol tridsiatytretí.

Nepamätám, kedy som bol na Silvestra na Knole prvý krát, ale odkedy som bol prvý krát s deťmi, chodievame pravidelne. Z detí sú dnes dospelí študenti a silvestrovskú Knolu považujeme za rodinný rituál na konci roka.

Do sedla Grajnár (1 023,2 m n. m.) k ruine chaty Javor nás vyviezol autobus, odtiaľ po modrej značke na Knolskú poľanu pod Malou Knolou (1 162,5 m n. m.) a ďalej po žltej na Veľkú Knolu (1 255,9 m n. m.), z nej po žltej do sedla Pod Muráňom a po modrej cez Kráľov prameň do Novoveskej Huty, v ktorej boli do Spišskej Novej Vsi na výber linkové spoje a mestská hromadná doprava. Tento jednoduchý opis však zahŕňa neopísateľnú krásu zimnej prírody v tejto časti ochranného pásma Národného parku Slovenský raj, ktoré už onedlho vďaka nebývalej akčnosti slovenskej ochrany prírody nebude ochranným pásmom.

„Vďaka“ nezadržateľnému víťaznému postupu lykožrúta v nepôvodných smrekových porastoch na úpätí rozľahlého masívu sa otvorili doteraz nevídané pohľady. Hornádska kotlina v hmle, okolo štafáž Levočských vrchov, Braniska, Volovských vrchov.


Syn stoicky skonštatoval, že v posledných rokoch poznáme skutočnú zimu len vďaka výstupu na Knolu.


Na Veľkej Knole.

Kráľova hoľa bola v dnešnom nádhernom počasí na dosah ruky...

...Tatry však z roka na rok stále viac zakrýva odrastajúca výsadba smreka na bývalých holiach.

Čaro prameňa pri ceste.

A napokon ďalší z pohľadov cez pribúdajúce holiny. Sivá hmla nie je inverzná, je to závoj obyčajného smogu... Tam sme sa vracali z čistého vzduchu, lesných vôní a čistej snežnej periny.

Pre mňa už Silvester skončil. Bláznivý zvyšok dňa pretrpím spolu s našim psom.

PF 2009

 

Foto M. Barlog

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ľudia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody

Pred 15 rokmi ľudia tlieskali nákupným centrám. Dnes už nie, tvrdí investor.


Už ste čítali?