Spišské Vlachy

Autor: Milan Barlog | 7.6.2009 o 13:41 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  3515x

sú malebné mestečko na Spiši, v juhovýchodnej časti Hornádskej kotliny. Zo severu mohutný Dreveník s neodmysliteľným Spišským hradom, z východu hrádza Braniska, z juhu krasový Galmus, ktorý je súčasťou Volovských vrchov. Mesto má množstvo pamiatok a bohatú históriu, ale jeho dnešní obyvatelia sa ako potomkovia mešťanov bývalého kráľovského mesta nesprávajú.  

Zhodou okolností vyšli v Spišskom Korzári v rozpätí troch dní po sebe dva články o Spišských Vlachoch, ktoré zaujali moju pozornosť. V tom prvom redakcia rozoberá tradičný problém nelegálnych skládok v okolí Spišského hradu a osobitne sa venuje práve Spišským Vlachom, ktorých primátor o probléme skládok v okolí mesta vie, snaží sa ich riešiť, ale sa mu to kvôli zadubenosti obyvateľov mesta nie veľmi darí.

Jeho slová môžem potvrdiť. Pohybujem sa v okolí Spišských Vlách roky a skládok skôr pribúda, ako odbúda. Spolu s primátorom nerozumiem tomu, že napriek zberu komunálneho odpadu, separovanému zberu a každoročnému jarnému či jesennému upratovaniu ľudia roky sypú odpad na viaceré nelegálne skládky. Jedna z nich je pri železničnej stanici, kde sa roky sypal komunálny odpad, dokonca tu chodili aj „kukavozy" bývalých krompašských Technických služieb. Skládka je dnes zavozená zeminou, povrch upravený, s vysadenými jaseňmi, no jej negatívny vplyv na prostredie pretrváva. Navyše ľudia podľa mnohoročných zvykov ďalej vozia odpad na svah nivnej medze Hornádu.

Viacero takýchto skládok je aj v miestnej časti Okolie. Býva tu zopár ľudí, tak zistiť, kto z nich vyhadzuje odpad, by nemal byť až taký problém. K skládkam sú vychodené chodníčky od domov.

Pán primátor si v článku pospomínal na viaceré z čiernych miest svojho mesta, ale na to najdôležitejšie zabudol. Vidno ho z cesty za Spišskými Vlachmi smerom na Spišskú Novú Ves a je viditeľná v malebnej jarnej krajine zďaleka. Stačí sa lepšie prizrieť v ľavej časti snímku.

Hneď vedľa železničnej trate, rovno nad aluviálnou medzou Klčovského potoka.

Poľná cesta prichádza z dvoch strán, svoje odpadky tu vozia nielen Vlašania, ale aj obyvatelia neďalekých Bystrian.

Na takej veľkej skládke nie je možné nenájsť nejaké usvedčujúce dokumenty. Ajhľa, v zrušenom PNZP robili poriadky. A to bol už nejaký podnik, nie neuvedomelý občan. A napriek zberu komunálneho odpadu, separovanému zberu a každoročnému jarnému či jesennému upratovaniu...

Druhý zo spomínaných článkov sa týkal aktivity Špeciálnej základnej školy internátnej v Spišských Vlachoch. Deti pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia zozbierali v uliciach mestečka viac ako desať vriec odpadu. Celkom by ma zaujímalo, čo vlastne robia nezamestnaní v rámci aktivačných prác, keď je mesto takéto zasvinené. Ešte viac by ma zaujímalo, kedy si obyvatelia bývalého kráľovského mesta uvedomia, že deti z osobitnej školy majú viac rozumu ako viacerí z nich.

Foto M. Barlog

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?