Spišské Vlachy

Autor: Milan Barlog | 7.6.2009 o 13:41 | Karma článku: 10,37 | Prečítané:  3547x

sú malebné mestečko na Spiši, v juhovýchodnej časti Hornádskej kotliny. Zo severu mohutný Dreveník s neodmysliteľným Spišským hradom, z východu hrádza Braniska, z juhu krasový Galmus, ktorý je súčasťou Volovských vrchov. Mesto má množstvo pamiatok a bohatú históriu, ale jeho dnešní obyvatelia sa ako potomkovia mešťanov bývalého kráľovského mesta nesprávajú.  

Zhodou okolností vyšli v Spišskom Korzári v rozpätí troch dní po sebe dva články o Spišských Vlachoch, ktoré zaujali moju pozornosť. V tom prvom redakcia rozoberá tradičný problém nelegálnych skládok v okolí Spišského hradu a osobitne sa venuje práve Spišským Vlachom, ktorých primátor o probléme skládok v okolí mesta vie, snaží sa ich riešiť, ale sa mu to kvôli zadubenosti obyvateľov mesta nie veľmi darí.

Jeho slová môžem potvrdiť. Pohybujem sa v okolí Spišských Vlách roky a skládok skôr pribúda, ako odbúda. Spolu s primátorom nerozumiem tomu, že napriek zberu komunálneho odpadu, separovanému zberu a každoročnému jarnému či jesennému upratovaniu ľudia roky sypú odpad na viaceré nelegálne skládky. Jedna z nich je pri železničnej stanici, kde sa roky sypal komunálny odpad, dokonca tu chodili aj „kukavozy" bývalých krompašských Technických služieb. Skládka je dnes zavozená zeminou, povrch upravený, s vysadenými jaseňmi, no jej negatívny vplyv na prostredie pretrváva. Navyše ľudia podľa mnohoročných zvykov ďalej vozia odpad na svah nivnej medze Hornádu.

Viacero takýchto skládok je aj v miestnej časti Okolie. Býva tu zopár ľudí, tak zistiť, kto z nich vyhadzuje odpad, by nemal byť až taký problém. K skládkam sú vychodené chodníčky od domov.

Pán primátor si v článku pospomínal na viaceré z čiernych miest svojho mesta, ale na to najdôležitejšie zabudol. Vidno ho z cesty za Spišskými Vlachmi smerom na Spišskú Novú Ves a je viditeľná v malebnej jarnej krajine zďaleka. Stačí sa lepšie prizrieť v ľavej časti snímku.

Hneď vedľa železničnej trate, rovno nad aluviálnou medzou Klčovského potoka.

Poľná cesta prichádza z dvoch strán, svoje odpadky tu vozia nielen Vlašania, ale aj obyvatelia neďalekých Bystrian.

Na takej veľkej skládke nie je možné nenájsť nejaké usvedčujúce dokumenty. Ajhľa, v zrušenom PNZP robili poriadky. A to bol už nejaký podnik, nie neuvedomelý občan. A napriek zberu komunálneho odpadu, separovanému zberu a každoročnému jarnému či jesennému upratovaniu...

Druhý zo spomínaných článkov sa týkal aktivity Špeciálnej základnej školy internátnej v Spišských Vlachoch. Deti pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia zozbierali v uliciach mestečka viac ako desať vriec odpadu. Celkom by ma zaujímalo, čo vlastne robia nezamestnaní v rámci aktivačných prác, keď je mesto takéto zasvinené. Ešte viac by ma zaujímalo, kedy si obyvatelia bývalého kráľovského mesta uvedomia, že deti z osobitnej školy majú viac rozumu ako viacerí z nich.

Foto M. Barlog

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Biznis skokanom vlaňajška je dodávateľ testov z Trnavy. Zisk mu vzrástol 117-násobne

Spoločnosti Eurolab Lambda niekto požičal pol milióna eur.


Už ste čítali?