Nová tradícia

Autor: Milan Barlog | 26.3.2012 o 7:01 | Karma článku: 23,39 | Prečítané:  4044x

  Naše mesto založilo zaujímavú tradíciu. Pri príležitosti príchodu jari sa v meste rúbu stromy a stavajú hypermarkety. Jar, vitaj v Spišskej Novej Vsi.  

 

Tradícia započala stavbou Lidlu, kvôli ktorému bol na jar vyrúbaný parčík... Postavený bol 250 m vzdušnou čiarou od ďalších dvoch už postavených reťazcov. Minulého roku nasledoval výrub rozkvitnutých čriemch a javorov kvôli stavbe Tesca, 150 metrov od najbližšieho z troch reťazcov v lokalite... dnes sú už štyri, piaty je pred otvorením. Môžeme k nim prirátať neďaleký supermarket COOP Jednota a už niekoľko rokov vybúraný priestor v historickom jadre mesta pre Billu, ktorá sa predbežne udomácnila v obchodnom centre Madaras na opačnom konci mesta. No a o ten koniec teraz ide.


V oblasti priemyselnej zóny sa v areáli bývalého Tatrasvitu/Finišu zachoval neveľký parčík, ktorému dominuje mohutný topoľ biely.


Mám k tomuto miestu osobitný vzťah – ako chlapec som tu chodieval pozorovať čvíkoty, ktoré vtedy práve začali jednu zo svojich invázií.


Ináč je to celkom obyčajný kúsok zelene, dýchajúcej splodiny z priľahlej cesty a vydychujúcej kyslík pre celé mesto, malý kúsoček zeleného filtra, bez ktorého by sme na tejto Zemi neprežili.


Lepšie je povedať – bol... Stromy ešte stoja, no už sú označené značkou smrti.


Všetky budú vyrúbané...


...vrátane krásneho topoľa.


No a tu je dôvod – vedľa stojaci starý bitúnok sa búra a na jeho mieste, ako aj mieste parčíka, bude stáť ďalší obchodný reťazec. To nič, že siedmy v poradí, to nič, že len sto metrov od jestvujúceho Madarasu, prepchatého značkovými obchodmi. Nerozumiem tejto politike mesta, naozaj nechápem, načo je v jednom meste pokope toľko obchodných reťazcov, keď najlacnejší je aj tak malý obchodík s potravinami na námestí... ale po doterajších skúsenostiach sa už naozaj ničomu nečudujem.


Akurát mi je ľúto topoľa, ktorý za našu nenažranosť nemôže.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.


Už ste čítali?