ESO

Autor: Milan Barlog | 17.1.2013 o 7:25 | (upravené 17.1.2013 o 8:50) Karma článku: 15,39 | Prečítané:  1500x

Vedel som o tom dávnejšie, lebo tamtamy známych fungujú celkom dobre a sám som bývalým pracovníkom štátnej správy. Najprv bolo poverenie ináč neužitočných politicky nominovaných prednostov krajských úradov každého druhu doviesť úrady do konca roka k zániku... a napokon bolo, ako to už býva, všetko ináč.

 

Jednou z mantier Ficovej druhej vlády sa stala reforma štátnej správy ESO (efektívna, spoľahlivá a otvorená). Podľa jej tvorcov prinesie do rozpočtu štátu obrovské úspory, sprísnenie režimu práce úradníkov a najmä zlepší prístup občanov k službám štátnej správy. Samotný premiér Fico sa k tomu vyjadril takto: „Ja si uvedomujem, že pôjdeme často voči vlastným ľuďom, voči našim nominantom, ktorí boli nominovaní a vymenovaní do funkcií na špecializovanej krajskej úrovni len pred pár týždňami a skončia 1. januára 2013. Ale sám by som sa cítil vinný, keby sme túto šancu, že sme v jednofarebnej vláde, nevyužili.“

Ak prehliadneme to, že Fico začína úvahy o (isto prepotrebnej) reforme štátnej správy nariekaním nad osudom „vlastných“ ľudí, jej začiatok rozhodne neznamená koniec funkcií... v podaní programu ESO vlastne neznamená vôbec nič, a pracovníci a spomínaní nominanti o tom vedeli už dávnejšie pred koncom roka. Strašne zložitý zákon (70 % jeho textu sú opravy a doplnky iných zákonov) priniesol rušenie úradov špecializovanej krajskej štátnej správy. Čo sa však v skutočnosti stalo 1. 1. 2013?

Podľa zákona zanikli krajské úrady špecializovanej štátnej správy a vznikli nové – obvodné úrady v mieste sídla kraja. To je všetko. Úrady sa premenovali... a tým sa celá slávna reforma skončila... teda, aby som bol spravodlivý a presný – takto skončil jej začiatok. Hlavná časť reformy má prebehnúť na budúci rok. Pre tento rok asi stačilo.

Ak si zadáte do gúglu heslo „ESO“, vyhodí vám množstvo odkazov na rôzne mediálne správy, články, rozhovory a vyjadrenia, týkajúce sa reformy. Ich spoločnou charakteristikou je, že všetky sú datované do konca decembra 2012. Z tohto roka je správ o ESO ako šafranu. Jednu správu som zachytil – premiér Fico sa vyjadril v tom duchu, že už prvá etapa reformy priniesla občanom výhodu, lebo nemusia chodiť po úradoch ale všetko vybavia na jednom mieste.

Čo sa týka pravdivosti vyjadrení premiéra Fica, som už dosť dlhú dobu pomerne opatrný, ak nie priam skeptický. Úrady sa totiž v skutočnosti vôbec nepohli z miesta, sídlia, premenované, presne tam, kde sídlili doteraz, tak naozaj nechápem, o akej to výhode je tu reč. Žiadne šetrenie, lebo v počtoch pracovníkov sa nezmenilo vôbec nič... a dokonca minimálne kvôli novým pečiatkam, nevyhnutným to zbraniam úradníkov, sú náklady na začiatku tejto prepytujem reformy zvýšené. Ináč neužitoční politicky nominovaní prednostovia sa zmenili na riaditeľov obvodných úradov... naozaj nechápem význam tejto rošády. Možno len bývalí prednostovia nesplnili svoju misiu, a možno to od začiatku bolo takto plánované na oblbnutie ľudí. Veď aj úradníci potrebujú istoty... A možno len Smer stále nevytiahol ESO z rukáva.

M. Barlog

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Jány bojuje o druhé finále, Gelle bol suverénny

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.

Dobré ráno

Dobré ráno: Účty si už vybavujú aj prokurátori

Spor v silových zložkách ďalej eskaluje.


Už ste čítali?