Pelety pre budúcnosť

Autor: Milan Barlog | 15.2.2007 o 23:41 | Karma článku: 8,94 | Prečítané:  3544x

Každú chvíľu uvažujem, kde to vlastne žijem. Len nedávno minister životného prostredia prostredníctvom ministerstva spravodlivosti dal na súd Európsku komisiu za to, že nám nechce dovoliť, aby sme si zasviňovali ovzdušie až v takej miere, ako by sme chceli sami. A dnes zas minister hospodárstva spochybnil náš vlastný záväzok voči Európskej únii vyrábať 30 percent energie z obnoviteľných zdrojov. Vraj to nie je v našich silách. Pritom je všade okolo nás zdrojov energie na rozdávanie. Máme v štáte silné organizácie, ktoré svojim príkladom ukazujú, že sa to dá. Práve včera som sedel na stretnutí, kde sa takáto možnosť prezentovala starostom obcí mikroregiónu Podbranisko.

Združenie Biomasa pôsobí na severozápade Slovenska. Jej aktivity sledujem cez internet pár rokov dozadu. Cesta združenia za svojim cieľom nebola jednoduchá, ale dnes je to organizácia, ktorá má podľa slov svojho predstaviteľa RNDr. Ladislava Žideka ročný obrat sto miliónov korún z výroby vysoko cenenej suroviny a predaja a distribúcie tepla.

RNDr. L. Židek pri prednáške

Nie je možné v krátkom príspevku zhrnúť všetko, čo by bolo užitočné o tomto združení, jeho vývoji, cieľoch a plánoch povedať. Sedeli sme v Kolpingovom dome v Spišskej Kapitule a počúvali slová RNDr. Žideka a kto sa trocha vyzná v problematike, nemohol necítiť obdiv a úctu. Stovky miliónov, potrebných na naplnenie svojho cieľa, dala Biomasa dokopy z grantov, úveru a vlastných prostriedkov. Nebolo všetko ideálne, ale dnes cítiť z pána Žideka uspokojenie. Organizácia prevádzkuje v Kysuckom Lieskovci firmu na výrobu peliet a pre 40 zrekonštruovaných kotolní v obciach regiónu dodáva palivo. Všetci majú z toho osoh, všetci sú spokojní. Biomasa ukazuje cestu využitia domácej suroviny, ktorá je v podstate zadarmo, predstavuje odpad z píliarskej výroby, prípadne z ťažby lesných drevín, je ho všade dostatok a mnohokrát vychádza úplne navnivoč aj tam, kde sa priam pýta na využitie. Sám viem o miestach na Spiši, kde píliar alebo stolár z blízkej obce vyváža hromady pilín do lesa či na breh potoka. Úplne stačilo spomenúť si na nedávnu tatranskú kalamitu, ktorej spracovanie považuje pán Židek za organizovaný trestný čin – okrem vývozu cennej drevnej suroviny sa hromady cenných zvyškov po ťažbe pálili, pričom dym škodlivými splodinami obťažoval obyvateľov a návštevníkov prepytujem národného parku.

Biomasa vo svojej prevádzke vyrába tzv. pelety – vysoko kvalitné drevné palivo. Peleta je granula kruhového prierezu, vyrábaná z prvotriednej drevnej suroviny lisovaním. Je to čistý prírodný materiál, nezaťažený škodlivými látkami, s malým množstvom popola po zhorení, ktorý je ešte kvalitným hnojivom pre záhradu. Balenie, preprava a skladovanie sú efektívne a ekonomické, palivo je porovnateľné s plynom aj investičnými nákladmi, pričom je naivné sa domnievať, že cena plynu je do budúcna udržateľná na súčasnej úrovni.

Účastníci stretnutia

Po obede sa mnohí účastníci stretnutia rozpŕchli. Bolo na nich vidno, že ich pán Židek nepresvedčil. Nemajú víziu, ich akčný rádius nepresahuje volebné obdobie. Niektorí z tých, čo ostali, vyslovili obavu o dostatok suroviny na výroby peliet a o ich odbyt, na čo ich p. Židek uistil, že Biomasa od nich všetko vykúpi, ak by šlo len o to. Nepovažuje to však za rozumné – palivo totiž treba využívať priamo v regióne. Výroba peliet má mnohostranný, často aj netušený efekt. Poskytuje potenciálnu prácu pre lacnú, nekvalifikovanú pracovnú silu – inými slovami povedané prácu pre Rómov, ktorí v regióne tvoria problematickú sociálnu skupinu. Poskytol by aj kvalifikované pracovné miesta, využíval by domáce zdroje a zabezpečil využitie financií z nich opäť doma, v domácej ekonomike. Sám som pripomenul ďalší efekt, o ktorom nik ani netuší – zanedbaním starostlivosti došlo v minulých rokoch k zarasteniu stovák hektárov bývalých lúk a pasienkov náletovými drevinami. Ich výrubom a spracovaním sa okrem energetického využitia pomôže aj zvýšeniu biodiverzity, obnove vzácnych prírodných spoločenstiev. Vzhľadom k horšej kvalite takejto suroviny ponúka pán Židek možnosť výroby tzv. priemyselných peliet, ktoré nevyžadujú takú kvalitnú surovinu, ako tie, ktoré vyrába Biomasa.

Nuž, námetov na rozmýšľanie dostatok. Možno sa podarí dobrú myšlienku realizovať. Iniciátormi stretnutia so zástupcami Biomasy boli ľudia, ktorí dnes kúrenie peletami k úplnej spokojnosti využívajú, ľudia, ktorí majú víziu aspoň čiastočnej energetickej sebestačnosti, ľudia, ktorí nechcú, povedané slovami pána Žideka, posielať všetky peniaze do Ruska, ale aspoň časť z nich chcú ponechať a zhodnotiť vo svojom regióne, ľudia z firmy, vyrábajúcej vhodné kotly. Dlho po oficiálnom skončení stretnutia sme postávali a debatovali o možnosti využitia menej sofistikovanej štiepky, o energetickom zhodnotení biomasy z poľnohospodárskej výroby. Tých pár ľudí za pár minút vygenerovalo množstvo reálnych, využiteľných nápadov, zatiaľ čo Jahnátkovo ministerstvo nevidí žiadnu možnosť na tridsaťpercentnú energetickú sebestačnosť. Možno by pán minister zmenil názor, keby vedel, že susedné Rakúsko so svojimi neporovnateľnými zdrojmi dotuje svojim dovozcom pri nákupe slovenských peliet ešte aj cestovné náklady. Ak to nevie, možno je práve to námet na aktuálnu dvadsaťpercetnú úsporu na ministerstve.

Foto M. Barlog

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?